Predmanželská intimita

Autor: Viktor Štrba | 10.4.2013 o 8:35 | Karma článku: 12,21 | Prečítané:  3597x

Keď som pred viac než piatimi rokmi napísal článok o predmanželskom sexe, vychádzali moje postoje z skúseností mojej sestry, a z rozhovorov s veriacimi mužmi počas „mužských víkendov". Dnes už môžem trochu viac hovoriť aj o osobných skúsenostiach a podať tak trochu osobné svedectvo. Zároveň som však ešte stále mladým človekom, ktorý sa snaží počúvať starších a skúsenejších a z čerpať z ich pozitívnych príkladov. Posledné dva roky už píšem veľmi zriedka a čiastočne to súvisí s tým, že pred necelými dvoma rokmi som našiel dievča, ktoré bolo ochotné opätovať moje city a vydať sa na spoločnú cestu životom.

Na záver článku - predmanželsky sex - som napísal, že verím, že nájdem podobne zmýšľajúcu partnerku, ktorá bude tiež chcieť počkať s milovaním až do svadby, v tom čase som si tým nebol celkom istý. Teraz už viem, že Boh mi také dievča do cesty poslal a som mu za to vďačný. Na základe nášho vzťahu a to čo som prežíval a prežívam aj v oblasti sexuality môžem skonštatovať, že pokiaľ nie sú obaja partneri presvedčení, že chcú vydržať až do svadby, tak sa im to pravdepodobne nepodarí. Sexuálny pud a hormóny sú totiž veľmi silné, a pokiaľ by jeden z nás mal na túto oblasť iný názor, tak by sme to nevydržali. Udržanie si sexuálnej zdržanlivosti v partnerskom vzťahu nie je alfou a omegou dobrého partnerského spolužitia, avšak keď si dvojica ctí jeden druhého a taktiež Boha, čo dokazuje aj týmto tak to môže vzťahu prospieť.
Naše vzájomné spoznávanie sme neuponáhľali a naučili sme sa počas spoločne stráveného času zhovárať a modliť sa, tráviť čas tým, čo nás baví (prechádzky v horách, bedminton), a zároveň aj pomáhať druhým (ako dobrovoľníci na detskom tábore, či na kresťanskom festivale Campfest). Toto vzájomné spoznávanie sa v rôznych životných situáciách bolo myslím pre náš spoločný život dôležitejšie ako to, že by sme vyskúšali či nám to „klape" aj v posteli.
V súvislosti s intimitou, sme si od začiatku stanovili, že chceme s milovaním počkať až do svadby, detaily v súvislosti s vzájomnými dotykmi sme si už potom až tak nevykomunikovali, ale v zásade sme sa snažili nebyť často sami, a ani to nepreháňať s vzájomnými dotykmi. Na druhej strane sme zas nemali ambície, o ktorých sa píše v niektorých kresťanských knižkách o randení (žiadne bozky, žiadne dotyky). Istému riziku sme sa vystavili v momente keď sme šli na romantický víkend do Paríža, kde sme bývali v jednej izbe, a dokonca mali aj spoločnú manželskú posteľ. Tým, že sme nič také predtým nezažili ( a podobným situáciám sme sa snažili skôr vyvarovať), tak sme boli dosť pokúšaní. Obstáli sme aj keď to nebolo jednoduché. Od toho momentu sme si však už dávali väčší pozor, a síce sme odvtedy boli opäť zo dva razy sami na (hotelovej) izbe, už sme sa vyhýbali prílišným fyzickým dotykom.
Ako som už vyššie spomenul, to či náš vzťah bude dobrý a fungujúci, ešte nie je zaručené, ale to, že sme sa v tejto oblasti neuponáhľali a naučili sa spolu komunikovať, tak si myslím, že máme celkom dobré predpoklady fungujúceho vzťahu. Na záver ešte snáď dodám, že našou nádejou a zdrojom pokoja, je aj to, že v konečnom dôsledku úspech nášho vzťahu nie je závislý len od nás dvoch, ale od nášho nebeského Otca. Bo my ako každý iný človek robíme chyby, a potrebujeme Jeho milosť a lásku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

NKÚ sa na kauzu Evka nemusí pozrieť. Lajčáka podržali poslanci parlamentu

Za návrh, aby sa na financovanie predsedníctva pozrel Najvyšší kontrolný úrad nehlasoval ani jeden poslanec Smeru.

ŠPORT

Kuzminovej vyšiel návrat a skončila v prvej desiatke

Víťazkou druhého šprintu sezóny sa stala Laura Dahlmeierová.

SVET

Súdy extrémistom neškodia, bránia sa slobodou prejavu

Holandského politika za urážky Maročanov odsúdili bez trestu. Radikáli súdy často využívajú na svoju propagáciu.


Už ste čítali?