Riziká pred druhým kolom prezidentských volieb

Autor: Viktor Štrba | 18.3.2014 o 8:25 | Karma článku: 11,95 | Prečítané:  1312x

Prvé kolo prezidentských volieb sa skončilo a potvrdilo sa niekoľko faktov, ktoré už začali byť zrejmé po voľbách do VÚC. Výsledok volieb je zdanlivo nádejný, pred druhým kolom sa v ňom však skrýva niekoľko rizík, ktoré môžu ovplyvniť konečný výsledok druhého kola.

Voľby boli predovšetkým vysvedčením štandardných politických strán a osobností, ktoré sú pri moci už viac než 10 rokov. Pre Smer a pána Fica to bol zdvihnutý prst, ale bohužiaľ jeho elektorát je veľmi podobný tomu HZDS a Mečiara, a kým nepríde „niekto nový" tak napriek evidentným chybám, a slabnúcemu postaveniu sa ešte nejaký čas udrží. „Stredopravý" volič má už však dosť doterajších politikov, a rád by v politike videl novú zjednocujúcu osobnosť.
Tie hrozby, ktoré ja osobne vnímam pred druhým kolom sú dve:

1, Pán Fico má vyšší potenciál ako ukázalo prvé kolo.
Pán Fico dostal v prvom kole podporu približne 500 tisíc voličov, pred druhým kolom však všetci jeho zostávajúci priaznivci, ktorí prvé kolo ignorovali, lebo si boli istý jeho suverénnym víťazstvom prídu voliť svojho miláčika. Osobne si myslím, že potenciál pána Fica postupne klesá, a je zrejmé, že keď skutočne vládne už dva roky a ľudia vidia, že jeho vládnutie neprináša zlepšenie ich situácie tak niektorí z nich sa od neho odvracajú. Aj napriek slabnúcej podpore si však myslím, že pán Fico má šancu pred druhým kolom zmobilizovať ďalších 300 tisíc voličov, čo mu dáva podporu približne 800 tisíc, čo vnímam ako jeho súčasný maximálny potenciál.

2, Voliči „stredopravého" spektra si v prvom kole vyberali svojho obľúbenca.
V druhom kole ich však „iný" kandidát spektra (pán Kiska) nemusí osloviť, a môžu sa rozhodnúť, že keď si nemôžu zvoliť svojho ubľúbenca tak nepôjdu voliť. Súvisiacim rizikom je skutočnosť, že voliči môžu nadobudnúť dojem, že veď premiér Fico má podporu len 30% a jeho súper 60%, to však aj vzhľadom k vyššie uvedenému vôbec nie je pravda, nakoľko zďaleka nie každý volič pána Procházku a pána Kňažka bude ochotný podporiť v druhom kole pána Kisku. Príkladom môže byť aj mladý prvovolič, ktorého zaujala mladícka dravosť pána Procházku, alebo konzervatívnejší pravicový volič, ktorý podporil v prvom kole pána Kňažka, ale druhé kolo sa môže rozhodnúť ignorovať. Pokiaľ pán Kiska zvolí vhodnú kampaň, tak má šancu osloviť 400tisíc nových voličov (čo by mu dávalo šancu na úspech). Vonkoncom si však nemyslím, že má istú podporu tých 700 tisíc voličov, čo v prvom kole volilo pánov Procházku, Kňažka či Hrušovského.

Pre druhé kolo bude kľúčová účasť, nakoľko výsledok prvého kola nabudí voličov Smeru, ktorí budú chcieť vidieť svojho miláčika v prezidentskom paláci, a na druhej strane „stredopravý volič" môže ostať uchlácholený skutočnosťou, že v prvom kole bola podpora pravicového spektra viac než 60%.
Preto prosím nenechajme si ujsť príležitosť rozhodnúť 29.3.2014.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?